En ny era för Polarfönster
Polarfönster i norrbottniska Korpilombolo har en anrik historia. I mer än 80 år har man tillverkat högkvalitativa fönster för det nordiska klimatet. Med nya majoritetsägare har företaget ett förnyat fokus på hållbarhet och satsar på att bli en ledande aktör på marknaden.
Polarfönster grundades 1939 och har i över 80 år tillverkat fönster av högsta kvalitet, byggda med gedigen konstruktion av norrbottnisk furu. Fabriken har sedan starten varit belägen i Korpilombolo, Pajala kommun, och varit en viktig arbetsgivare som har utvecklat skickliga och erfarna fönstermakare.
I januari 2024 gick Polarfönsters ägarkoncern i konkurs vilket tvingade fönstertillverkaren att göra detsamma. De tidigare minoritetsägarna, som arbetade i företaget, såg en möjlighet att rädda verksamheten. Med finansiering från bland annat Norrlandsfonden förvärvade de konkursboet och tog över som majoritetsägare.
– Tack vare det rådande konjunkturläget kunde vi köpa bolaget till ett relativt förmånligt pris och därmed göra de nödvändiga investeringarna för att utveckla Polarfönster framåt. Vår styrka ligger i att vi majoritetsägare själva arbetar i fabriken, vilket ger oss snabbare beslutsvägar och möjlighet att investera långsiktigt. Vi är bekanta med både hot och möjligheter och bygger för framtiden med rätt produkter och maskiner för att skapa en hållbar verksamhet, säger vd Jonas Rahkola.
Att Jonas Rahkola och de andra ägarna Jim Snellman och Alexander Snellman skulle försöka köpa företaget var aldrig en fråga. De insåg att om någon annan hade tagit över, så kunde det ha fått allvarliga konsekvenser för verksamheten.
– Vi kände ett stort ansvar för bygden. Samtidigt gjorde vi det inte som en social insats – vårt beslut bygger på affärsmässiga grunder berättar Jonas Rahkola.
Att Polarfönster har räddats och kan fortsätta sin verksamhet i Korpilombolo, med en befolkning på cirka 500 personer, är en stor lättnad för både ägare, anställda och ortsbefolkningen. Företaget har länge varit en viktig arbetsgivare på orten, och genom övertagandet har många värdefulla arbetstillfällen kunnat bevaras.
– Korpilomboloborna är väldigt glada över att vi kunde fortsätta, och detsamma gäller våra anställda. Vissa har arbetat här i 30-40 år, och med dem hade ovärderlig hantverkskunskap gått förlorad, säger Jonas Rahkola.
En av de viktiga åtgärderna som Polarfönster har genomfört är att förändra sitt kundfokus. Under många år kom en stor del av företagets omsättning, ungefär 80 %, från Älvsbyhus. När Polarfönster för 3 år sedan tappade Älvsbyhus som kund, insåg Jonas Rahkola och ägargruppen vikten av att bredda kundbasen och bygga upp en ny kundkrets.
– Det blev en tuff omställning, men det har också gett oss möjligheten att hitta nya kunder och stå starkare inför framtiden, berättar Jonas Rahkola.
I maj förvärvade Polarfönster systerbolaget Polardörren och flyttade produktionen, som tidigare låg i Piteå, till Korpilombolo för att dra nytta av synergier som breddat produktutbud, fler säljkanaler och delad administration. Med Polardörrens varumärke som en del av portföljen vill företaget stärka sitt erbjudande inom klimatsmarta dörrar och fönster.
– Vi kommer att ha marknadens mest energieffektiva fönster och ytterdörrar. Våra U-värden är mycket bra och det hjälper våra kunder att uppnå sina energikrav vid byggnationer. Det är självklart att vi, med vår position ovanför Polcirkeln, ska erbjuda de mest energieffektiva produkterna på marknaden, menar Jonas Rahkola.
Strategin framåt för Polarfönster och Polardörren går ut på att utnyttja varumärkenas starka position och göra de investeringar som krävs för att växa.
– Polarfönster och Polardörren är välkända varumärken runt om i Sverige men det har inte satsats tillräckligt för att vi ska kunna ta nästa steg och bli en stor aktör, både i Sverige och kanske även utomlands. Nu siktar vi på att bli en större, snabbfotad och flexibel aktör som kan erbjuda skräddarsydda lösningar där kunderna har större valmöjligheter än hos de stora jättarna, säger Jonas Rahkola.
- Polarfönster har en lång historik där man tillverkat högkvalitativa fönster av norrländskt kärnvirke i över 80 år. Genom förvärvet har de nya ägarna skapat förutsättningar att föra de gamla hantverkstraditionerna vidare. Återuppstarten av fabriken och den fortsatta fönsterproduktionen i Korpilombolo säkerställer även att viktiga arbetstillfällen blir kvar på orten, vilket är glädjande, säger Erik Nyström, Norrlandsfonden.