Jämtland utmärker sig – högt tryck för industrin och tjänstesektorn på frammarsch

Jämtland visar ett positivare stämningsläge än normalt och placerar sig över övriga norrlandslän, exklusive Norrbotten. Särskilt industrin sticker ut med mycket positiva bedömningar, medan tjänstesektorn och handeln också visar på stabil utveckling. Detta framgår av den konjunkturbarometer som Norrlandsfonden och Konjukturinstitutet publicerar idag.

Bakgrunden till Jämtlands starka position är en bred lägesförstärkning inom näringslivet, där alla branscher utom bygg rapporterar förbättringar. Industriföretagen signalerar för andra kvartalet i rad om ett mycket starkt läge, vilket man är ensam om i Norrland. Detta förklaras av mycket starka orderstockar och mycket positiva förväntningar på produktionsvolymerna framåt. Färdigvarulagren bedöms som normala, och orderingången är god både på export- och hemmamarknaderna. Trots det positiva läget bedöms lönsamheten endast som normal. Kapacitetsutnyttjandet är högt, 87 %, och industrin är ensam om att signalera stor arbetskraftsbrist samt ökat antal anställda, med förväntningar om ytterligare ökning.

Stämningsläget för handeln i Jämtland var på normal nivå. med något ökade försäljningsvolymer och stärkta förväntningar på försäljningen framåt, men med ökade varulager som motvikt Försäljningssituationen är fortfarande svagare än normalt, vilket pekar på ett svagt utgångsläge. Lönsamheten är fortsatt svag, även om handlarna blivit något mindre negativa. Arbetskraftssituationen är i balans.

Tjänstesektorn har blivit positivare och bedöms nu som starkare än normalt, helt drivet av stärkta förväntningar på framtida efterfrågan. Bedömningarna av hur efterfrågan varit och hur verksamheterna utvecklats föregående period är i nivå med det normala. Volymen på inneliggande order är normal och lönsamheten fortsatt svag. Ingen större arbetskraftsbrist noterades och antalet anställda har minskat.

Byggindustrin har försvagats från ett normalläge till ett svagare läge än normalt, främst på grund av negativa bedömningar av orderstockarnas storlek. Förväntningarna på antalet anställda är i nivå med det normala, men antalet anställda har minskat under mer än två år. Trots detta tror en stor majoritet att byggmarknaden kommer att förbättras på ett års sikt.

-Företagen i Jämtland är tydligt mer optimistiska. Framför allt industrin utmärker sig som väsentligt positivare än industrin i övriga län, vilket är en effekt av att man är mindre beroende av basindustrin, i stället består branschen av en mängd mindre små och medelstora företag med diversifierade verksamheter och marknader. Fortfarande finns mer att önska avseende exempelvis lönsamheten men länets företag tar tydliga steg i att lämna lågkonjunkturen bakom sig, säger Petter Alapää, kreditchef Norrlandsfonden.

Sammanfattning:

Jämtland utmärker sig med mycket stark lägesbedömning för industrin och positiva framtidsutsikter inom tjänstesektorn. Trots utmaningar inom bygg och svag lönsamhet i handeln är framtidstron påtaglig.

Kontaktpersoner:

Petter Alapää
Kreditchef
070-668 42 58
[email protected]

Mattias Lundström
Vd
070-313 36 00
[email protected]